STĀSTS: Puisis, kurš aizbēga no ISIS

Bailes ir ikdienišķa lieta tiem, kuri dzīvo “ISLĀMA VALSTS” (ISIS) ieņemtajās teritorijās. Bailes no noteikumiem un sodiem, bailes no gaisa uzlidojumiem gan dienā, gan naktī, bailes no tā, ka nav ūdens, pārtikas vai medikamentu. Nav grūti saprast, kāpēc tik daudzi, kuri ir spējuši no ISIS aizbēgt, ir fiziski un morāli traumēti. Tā kā ISIS spēks samazinās, it īpaši Irākā, palielinājies bēgļu skaits no šīm teritorijām.

Reliģiskā policija, kas pazīstama arī kā “Hisbah”, ievēro stingru nostāju pret to, kas Islāmā nav atļauts, un šo nostāju uzspiež lielākai daļai musulmaņu. Noziegumi, tādi kā, lamāšanās vai pīpēšana, tiek sodīti ar 40 pātagu sitieniem.

Sinjaras (Irāka) pilsēta pēc Kurdu un Koalīcijas spēku uzlidojumiem, kuru rezultātā to pameta ISIS spēki. Attēls uzņemts 5. aprīlī, 2016. gadā. (Foto autors: Diego Cupolo/NurPhoto)

Adels – puiša vārds mainīts – bija tikai 14 gadus vecs, kad viņu sagūstīja ISIS par cigarešu tirgošanu.

“Viņi mani ieslodzīja uz laiku, uzvilka man galvā maisu, sita mani, spīdzināja un lika man lūgties pēc nāves,” viņš sacīja. “Es pārdevu cigaretes, tāpēc mani arestēja. Viņi mani ieslodzīja, un es neko nevarēju izdarīt. Pēc tam es mēģināju bēgt.”

Laikā, kamēr puisis dzīvoja ISIS režīmā, viņš tika pakļauts viņu apmācībām.

Adels teica: “Viņi mainīja [visas] grāmatas, mācīja [mūs], kā bērniem pārgriezt rīkles, parādot arī, kā to dara ar mazuļu rīklēm… viņi izskalo smadzenes un piespiež pievienoties beigās.”

Viņš atcerās: “Viņi mūs saģērba oranžās drēbēs, sagatavoja mūs visus. Bija palikusi stunda, pusotra vai divas… mums zuda cerība un mēs lūdzāmies… šķita, ka viss ir cauri. Bet tad paziņojumā teica, ka mūs nedrīkst nogalināt… nedrīkst nogalināt tos, kuri mēģināja bēgt.”

Situācija priekš bērniem ISIS režīmā Irākā un Sīrijā ir šausmīga, bet izbēgšana no tās var būt neticami traumatiska un nāvējoša. Lai izbēgtu no ISIS, cilvēkiem ir jāšķēršo viena no pasaules bīstamākajām zemes sloksnēm – tieši starp ISIS un pretīmbraucošajiem Irākas un Kurdu karavīriem, nemaz nerunājot par Koalīcijas bumbām un tukstošiem mīnu, kas šajās vietās atrodas.

Kurdu kaujinieks. Attēls:: PA /Diego Cupolo/NurPhoto

Uzbrukumi ISIS spēkiem Irākā sākās 2016. gadā un ir bijis mazāk sekmīgs, nekā brutāls. Mosula, lielākā pilsēta reģionā, ir izpostīta. Ziņots, ka ISIS šajā pilsētā civiliedzīvotājus, tai skaitā bērnus, izmantoja kā “dzīvo vairogu”. Amerikāņu uzlidojumi ir konstanti, un bieži tiek trāpīts arī civiliedzīvotājiem. Cīņas uz zemes tiek raksturotas kā “nozīmīgākās pilsētu kaujas kopš Otrā pasaules kara”

Atsauces:
Teksta autors: Maiks Vuds
Tulkojumu sagatavoja: Manfy.lv
LadBible.com, 11. aprīlis, 2017.

LĪDZĪGIE RAKSTI

KOMENTĒ

Send this to friend