Latvijā lāču skaits palielināsies. Kā rīkoties, ja negaidīti satiec lāci?

0

Aizvien biežāk sociālajos tīklos un ziņu portālos ir atrodama informācija par to, ka Latvijas teritorijā tiek manīti lielākie meža iemītnieki – lāči. Pētnieki saka, ka mums jāiemācās sadzīvot ar ķepaiņiem, jo to kļūs aizvien vairāk.

Latvijā sastopami brūnie lāči, kurus ik pa laikam pamana gan mednieki, gan vietējie iedzīvotāji. Taču, lai arī daži lāči Latvijā arī ziemo, lielākā daļa ienāk no Krievijas un Igaunijas. Turklāt būtiski, kur lācene laiž pasaulē mazuļus. Tieši šo vietu lielie dzīvnieki uzskata par mājām un tur arī uzturas. Tiek uzskatīts, ka pagaidām neviena lāču mamma Latvijas teritorijā vēl nav dzemdējusi, bet ir skaidrs, ka visdrīzākajā laikā tas notiks.

Ziemeļvidzemes virsmežniecības Valkas nodaļas mežzinis Agnis Birkavs saka portālam Tvnet saka:

Lācis no cilvēka bēg – viņu ir grūti pamanīt. Pat ja ķepainis ir tuvumā, cilvēks to neuzzinās, jo dzīvnieks aizbēgs, pirms cilvēks viņu būs pamanījis.

Pēc viņa domām, no lāčiem nav jābaidās. Tomēr, ja gadās nakšņot mežā teltīs:

Pārtikas krājumus vakarā rūpīgi savākt un noslēpt tālāk no nakšņošanas vietas, lai ēdiena smarža nepievilinātu dzīvniekus.

Lācis ir visēdājs, bet Latvijā sastopamie lāči citua dzīvniekus nemedī, viņi pārtiek ar skudrām, dzinumiem, augiem un maitām. Savukārt, tā sugasbrāļi ziemeļos spēj nomedīt aļņus un briežus. Lāči ir klejotāji, kas daudz staigā, tāpēc nav izslēgts, ka tie dosies dziļāk teritorijas vidienē. Niecīga iespēja satikt lāci ir Kurzemē.

Kā rīkoties, ja nu tomēr lāci ir izdevies satikt?

Pieredzējuši mednieki iesaka mierīgi, bez trokšņa un steigas atkāpties, noslēpjoties aiz koka, tā, lai jūs redzētu dzīvnieku. Latvijas mežos klaiņojošie lāči ir tramīgi. Cita lieta – Sibīrijas lāči. Tur tie uzvedas daudz pārliecinošāk.

Izveidot acu kontaktu ar dzīvnieku nav vēlams, bet, ja tas izveidojies, – noturiet!

Dabā ir likums: novēršas vājākais!

Dzīvniekam nedrīkst uzgriezt muguru. Nav ieteicams pietupties, lai dzīvniekam nerastos iespaids, ka esat viegli uzveicams pretinieks. Šis ieteikums attiecas uz ikvienu dzīvnieku. Jāņem vērā, ka visi dzīvnieki baidās no cilvēka, bet tajā pašā laikā ir ziņkārīgi. Mežs ir droša vieta, kur cilvēkam briesmas nedraud.

Tomēr piesardzīgāk pa zaļajām takām vajadzētu staigāt laikā, kad dzīvniekiem ir pārošanās laiks:

  • Jūnijs – Jūlija vidus: pārojas stirnas
  • Septembris: pārojas aļņi un brieži
  • Decembris: pārojas mežacūkas
  • Februarī: pārojas lapsas un vilki

Pārošanās laikā laikā agresivitāti var izrādīt ikviens dzīvnieks – pat medņu gailis, kurš mīlas karstumā var mesties virsū iedomātam konkurentam.

Atsauces:
Informācija no portāla Tvnet

Tev varētu arī patikt..

Atstāt komentāru

Your email address will not be published.